Description
Welcome to a more efficient workspace. To facilitate everyday workflow, this monitor’s large 32:9 SuperWide screen is equipped with a new busy light and tilting webcam feature that helps you flow between tasks with ease.
$1,667.04 (Incl. GST)
Curved Business Monitor 49B2U5900CH 32:9 SuperWide curved monitor with USB-C
Out of stock
Welcome to a more efficient workspace. To facilitate everyday workflow, this monitor’s large 32:9 SuperWide screen is equipped with a new busy light and tilting webcam feature that helps you flow between tasks with ease.
| Display diagonal | 124 cm (48.8") |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Panel type | VA |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2328 x 0.2328 mm |
| Viewable size, horizontal | 119.2 cm |
| Viewable size, vertical | 33.5 cm |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Power consumption (typical) | 46.1 W |
| Power consumption (standby) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Width (with stand) | 1193 mm |
| Depth (with stand) | 268 mm |
| Height (with stand) | 583 mm |
| Weight (with stand) | 15.2 kg |
| Weight (without stand) | 11.6 kg |
| HD type | Dual QHD |
| Screen shape | Curved |