Description
A4 Print (double sided)/Copy/Scan/fax/20 sheet ADF
Wireless
Standard Ink: LC536BK/C/M/Y
High-Yield Ink: LC536XLBK/C/M/Y
1850pgs BK, 1900pgs CMY in box
Size (H/W/D): 180 x 435 x 343mm
$301.44 (Incl. GST)
Brother MFCJ4355DW A4 Inkjet Multifunction Printer 50% Ink
In stock
A4 Print (double sided)/Copy/Scan/fax/20 sheet ADF
Wireless
Standard Ink: LC536BK/C/M/Y
High-Yield Ink: LC536XLBK/C/M/Y
1850pgs BK, 1900pgs CMY in box
Size (H/W/D): 180 x 435 x 343mm
| Print technology | Inkjet |
|---|---|
| Brand | Brother |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 19 ppm |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 – 400% |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 600 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Faxing | Colour faxing |
| Modem speed | 14.4 Kbit/s |
| Fax memory | 170 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 20 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Recycled paper, Executive, Envelopes |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter, Index card |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Market positioning | Business |
| Built-in display | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight | 8.9 kg |
| Security algorithms | 64-bit AES, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-AES, WPA-TKIP, WPA2-PSK, WPA2-AES, WPA2-TKIP, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies | Brother Mobile Connect, Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Product colour | White, Black |
| AC input voltage | 220 – 240 V |
| Width | 435 mm |
| Depth | 343 mm |
| Height | 180 mm |
| Power consumption (ready) | 3.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Photo paper sizes | 10×15,9×13,13×18 |
| Colour display | Yes |
| Duplex functions | |
| Wi-Fi Direct | Yes |