Additional information
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable diameter | 9 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Connector contacts plating | Gold |
| Package height | 85 mm |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |












