Description
Sony WF-C500. Product type: Headset. Connectivity technology: True Wireless Stereo (TWS), Bluetooth. Recommended usage: Calls/Music. Headphone frequency: 20 – 20000 Hz. Wireless range: 10 m. Product colour: White
$166.39 (Incl. GST)
Sony WFC500W True Wireless In Ear Headphone White
Out of stock
Sony WF-C500. Product type: Headset. Connectivity technology: True Wireless Stereo (TWS), Bluetooth. Recommended usage: Calls/Music. Headphone frequency: 20 – 20000 Hz. Wireless range: 10 m. Product colour: White
| Product type | Headset |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Product colour | White |
| Headset type | Binaural |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Ear coupling | Intraaural |
| Microphone type | Built-in |
| Package width | 99 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 97 mm |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5.8 mm |
| Extra earbuds | Y |
| Driver type | Dynamic |
| Plug and Play | Y |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Battery charge indicator | Y |
| Quick start guide | Y |
| Control type | Touch |
| Warranty card | Y |
| Bluetooth | Y |
| Package type | Box |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Battery operated | Y |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Works with the Google Assistant | Y |
| Works with Apple Siri | Y |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Fast charging | Y |
| Left earpiece weight | 5.4 g |
| Right earpiece weight | 5.4 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 80 x 34.9 x 30.9 mm |
| Charging case weight | 35 g |
| Charging case type | Wired |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Fast charging time | 10 min |
| Continuous audio playback time | 10, 5 |
| Battery recharge time (charging case) | 3 h |
| Charging case | Y |
| Packaging content | Charging Case; |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |