Description
24 Essential Monitor S4 S40GD FHD Monitor Flat 100Hz Refresh Rate IPS HAS HDMI x 2 DP x 1 USB Hub EPEAT Gold
$210.47 (Incl. GST)
24 Essential Monitor S40GD
In stock
24 Essential Monitor S4 S40GD FHD Monitor Flat 100Hz Refresh Rate IPS HAS HDMI x 2 DP x 1 USB Hub EPEAT Gold
| Display diagonal | 61 cm (24") |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| USB hub version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width (with stand) | 540.7 mm |
| Depth (with stand) | 219 mm |
| Height (with stand) | 497.7 mm |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Weight (without stand) | 2.3 kg |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 – 45° |
| Tilt angle range | -3 – 25° |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Width (without stand) | 540.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.8 mm |
| Height (without stand) | 320.4 mm |