Description
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
$93.44 (Incl. GST)
16GB, DDR5, 4800MT/s, Non-ECC, Unbuffered, SODIMM, CL40, 1RX8, 1.1V, 262-pin
Out of stock
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Internal memory | 16 GB |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory ranking | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| CAS latency | 40 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Lead plating | Gold |
| Storage temperature (T-T) | -55 – 100 °C |
| Product family | ValueRAM |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| JEDEC standard | Yes |
| On-Die ECC | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |