Description
Eaton 5S 1200VA/720W Line Interactive UPS LCD
$457.65 (Incl. GST)
5S 1200VA/720W Line Interactive UPS LCD
Out of stock
Eaton 5S 1200VA/720W Line Interactive UPS LCD
| Product colour | Black |
|---|---|
| Brand | Eaton |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Output power | 720 W |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Surge protection features | Fax, Modem, Network, Telephone |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Typical backup time at full load | 8 min |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Automatic battery test | Y |
| Form factor | Tower |
| Width | 87 mm |
| Depth | 382 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 9.48 kg |
| Input operation voltage (min) | 175 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Noise level | 40 dB |
| Output operation voltage (min) | 240 V |
| Cold start | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Safety | IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040 -5 |