Description
The WM126 Wireless Optical Mouse from Dell offers you everyday wireless performance with excellent battery life
$22.71 (Incl. GST)
Black Wireless Mouse-WM126
In stock
The WM126 Wireless Optical Mouse from Dell offers you everyday wireless performance with excellent battery life
| Purpose | Office |
|---|---|
| Brand | DELL |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight | 57.6 g |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Power source | Batteries |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |