Description
A 27″ monitor featuring the world’s first enhanced IPS Black with 3000:1 contrast ratio with enhanced eye comfort from improved ComfortView Plus, an ambient light sensor and 120Hz refresh rate.
$1,178.26 (Incl. GST)
68.6cm (27″) 4K Ultra HD 3840 x 2160 Edge LED IPS, 16:9, 450cd/m², 1.07B, 8ms, 178°/178°, 3000:1
In stock
A 27″ monitor featuring the world’s first enhanced IPS Black with 3000:1 contrast ratio with enhanced eye comfort from improved ComfortView Plus, an ambient light sensor and 120Hz refresh rate.
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
|---|---|
| Brand | DELL |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 – 275 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 – 120 Hz |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Feet colour | Silver |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 5 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power consumption (typical) | 25.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width (with stand) | 612.4 mm |
| Depth (with stand) | 189 mm |
| Height (with stand) | 535.7 mm |
| Weight (with stand) | 6.74 kg |
| Weight (without stand) | 5.22 kg |
| Cables included | AC, DisplayPort, Thunderbolt, USB Type-A to USB Type-C |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 – 45° |
| Tilt angle range | -5 – 21° |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| Width (without stand) | 612.4 mm |
| Depth (without stand) | 55.6 mm |
| Height (without stand) | 353.5 mm |
| Stand included | Yes |
| Package width | 819.9 mm |
| Package depth | 154.9 mm |
| Package height | 454.9 mm |
| Package weight | 9.73 kg |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800 (WXGA), 1600 x 1200 (UXGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 ( |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Market positioning | Office |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Backlight type | Edge LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Pivot angle | -90 – 90° |
| Input current | 4 A |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Non-operating altitude | 5000 – 12192 m |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel density | 163 ppi |
| Front bezel colour | Black |
| Bezel width (side) | 7.85 mm |
| Bezel width (top) | 7.85 mm |
| Bezel width (bottom) | 1 cm |
| Viewable size diagonal | 68.5 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 600 |
| Detachable stand | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Display diagonal (metric) | 68.47 cm |
| Power consumption (max) | 325 W |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080p, 2160p |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |