Description
This USB-C monitor is for video watching, data transfer and power delivery. The integrated 5MP webcam delivers sharp images, and noise cancelling mic let people hear you fine. Pop-up webcam for quick access and strong security.
$870.49 (Incl. GST)
Business Monitor 34B1U5600CH Curved UltraWide display with USB-C dock
In stock
This USB-C monitor is for video watching, data transfer and power delivery. The integrated 5MP webcam delivers sharp images, and noise cancelling mic let people hear you fine. Pop-up webcam for quick access and strong security.
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Panel type | VA |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width (with stand) | 807 mm |
| Depth (with stand) | 250 mm |
| Height (with stand) | 601 mm |
| Weight (with stand) | 11.7 kg |
| Weight (without stand) | 8.04 kg |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | Yes |
| HD type | Wide Quad HD |
| Screen shape | Curved |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 – 180° |
| Tilt angle range | -5 – 25° |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Width (without stand) | 807 mm |
| Depth (without stand) | 110 mm |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Stand included | Yes |
| Package width | 904 mm |
| Package depth | 282 mm |
| Package height | 525 mm |
| Package weight | 15.4 kg |
| Screen curvature rating | 1500R |
| sRGB coverage (typical) | 120% |
| Market positioning | Business |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Backlight type | W-LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Vertical scan range | 48 – 100 Hz |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating altitude | 0 – 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 – 12192 m |
| Pixel density | 110 ppi |
| Built-in microphone | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |