Description
This 27-inch monitor showcases beautiful imagery in 4K resolution and a 1.074 billion color gamut. In addition, its USB-C connection allows you to easily connect peripherals during a busy workday.
$527.98 (Incl. GST)
Business Monitor 27B1U3900 4K UHD monitor with USB-C docking
In stock
This 27-inch monitor showcases beautiful imagery in 4K resolution and a 1.074 billion color gamut. In addition, its USB-C connection allows you to easily connect peripherals during a busy workday.
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Product colour | Black |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power consumption (typical) | 25.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 205 mm |
| Height (with stand) | 524 mm |
| Weight (with stand) | 6.65 kg |
| Weight (without stand) | 4.75 kg |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 – 180° |
| Tilt angle range | -5 – 20° |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Depth (without stand) | 54 mm |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Stand included | Yes |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 471 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Package type | Box |
| sRGB coverage (typical) | 99.9% |
| Market positioning | Business |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Backlight type | W-LED |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Horizontal scan range | 30 – 140 kHz |
| Vertical scan range | 23 – 75 Hz |
| NTSC coverage (typical) | 116% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Pivot angle | -90 – 90° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating altitude | 0 – 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 – 12192 m |