Description
Speed through daily tasks in comfort with this monitor’s SoftBlue technology, Quad HD resolution, and 120Hz refresh rate. Not to mention, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor’s feature list.
$346.06 (Incl. GST)
Business Monitor 27B2N3500J LCD monitor
In stock
Speed through daily tasks in comfort with this monitor’s SoftBlue technology, Quad HD resolution, and 120Hz refresh rate. Not to mention, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor’s feature list.
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Power consumption (typical) | 11.28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |