Description
M14-2 14in Tch 2240×1400 Mobile Monitor
$646.73 (Incl. GST)
14″, 2240 x 1400 WLED IPS Touch, 60Hz, 16:10, 300(panel), 270 (set)cd/m², 6ms, 178° / 178°
In stock
M14-2 14in Tch 2240×1400 Mobile Monitor
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Display resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Response time | 8 ms |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1346 x 0.1346 mm |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot | Yes |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| HD type | 2.2K |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour gamut | 100% |
| AMD FreeSync | No |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | No |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 6.9 kWh |
| Backlight type | W-LED |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Certification | ENERGY STAR Certified, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Efficiency Level (Level-C), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light |
| Response time (fast) | 6 ms |
| Pixel density | 189 ppi |
| Built-in microphone | No |
| Bezel width (side) | 6.1 mm |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Colour name | Raven Black |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| USB Power Delivery | No |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |