Description
THINKPAD X1 CARBON GEN 13 14IN 2.8K OLED INTEL CORE ULTRA 7 258V 32GB RAM 512SSD WIN11 PRO COPILOT PLUS 3 YEAR PREMIER SUPPORT AURA EDITION
$4,083.11 (Incl. GST)
Intel Core Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache, 32GB LPDDR5X-8533, MoP Memory, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0, 14″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits / Anti-reflection / Anti-smudge 100% DCI-P3 120Hz VRR DisplayHDR True Black 500 Dolby Vision, Intel Arc Graphics 140V, Intel Wi-Fi 7 BE201 802.11be 2×2 + BT5.4 vPro, Windows 11 Pro
In stock
THINKPAD X1 CARBON GEN 13 14IN 2.8K OLED INTEL CORE ULTRA 7 258V 32GB RAM 512SSD WIN11 PRO COPILOT PLUS 3 YEAR PREMIER SUPPORT AURA EDITION
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2.8K |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter model | Intel Arc Graphics 140V |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery capacity (Watt-hours) | 57 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| Weight | 986 g |
| Width | 312.8 mm |
| Depth | 214.8 mm |
| Height (front) | 8.08 mm |
| Height (rear) | 1.44 cm |
| Panel type | OLED |
| Colour gamut | 100% |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of microphones | 2 |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Processor threads | 8 |
| Audio chip | Realtek ALC713 |
| Speaker power | 2 W |
| WWAN | Not installed |
| On-board graphics adapter family | Intel Arc Graphics |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |