Description
THINKPAD T14S 2-IN-1 GEN 1 14in WUXGA TOUCH INTEL CORE ULTRA 7 255H 32GB RAM NON UPGRADABLE 512GB SSD 5G WIN11 PRO 3Y PREMIER SUPPORT
$4,176.87 (Incl. GST)
Intel Core Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB Intel Smart Cache, 32GB LPDDR5X-7467, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0, 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge 45% NTSC DBEF5 Touch, Intel Arc 140T GPU, Intel Wi-Fi 7 BE201 802.11be 2×2 + BT5.4, Windows 11 Pro
In stock
THINKPAD T14S 2-IN-1 GEN 1 14in WUXGA TOUCH INTEL CORE ULTRA 7 255H 32GB RAM NON UPGRADABLE 512GB SSD 5G WIN11 PRO 3Y PREMIER SUPPORT
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter model | Intel Arc 140T |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |