Description
ThinkPad P14s Gen5 (Intel) (21G20046AU) 14.5 16:10 WQXGA(2560 *1600) IPS Anti Glare 350nits Touch(AOFT) 100% sRGB 90Hz 2.4T Intel Core Ultra 9 185H 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T Max Turbo up to 5
$3,988.11 (Incl. GST)
Intel Core Ultra 9 185H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/22T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB Intel Smart Cache, 2x 16GB SODIMM DDR5-5600 Non-ECC, 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0, 14.5″ WQXGA (2560×1600) IPS 350nits 100% sRGB 90Hz Eyesafe TÜV Low Blue Light Touch, Intel Arc Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2×2 + BT5.3 vPro, Windows 11 Pro
In stock
ThinkPad P14s Gen5 (Intel) (21G20046AU) 14.5 16:10 WQXGA(2560 *1600) IPS Anti Glare 350nits Touch(AOFT) 100% sRGB 90Hz 2.4T Intel Core Ultra 9 185H 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T Max Turbo up to 5
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 36.8 cm (14.5") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WQXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 185H |
| Processor cores | 16 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter model | Intel Arc Graphics |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery capacity (Watt-hours) | 75 Wh |
| AC adapter power | 100 W |
| Weight | 1.61 kg |
| Width | 325.5 mm |
| Depth | 227.6 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Panel type | IPS |
| Colour gamut | 100% |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of microphones | 2 |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Height | 18.5 mm |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Processor threads | 22 |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Speaker power | 2 W |
| WWAN | Not installed |
| On-board graphics adapter family | Intel Arc Graphics |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Operating system language | English |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Windows Hello | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite |
| NVMe | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Display back cover material | Aluminium |