Description
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
$36.71 (Incl. GST)
8GB, DDR4, DIMM 288-Pin, 2666 MHz, PC4-21300, CL19, 1.2V, ECC Unbuffered
Out of stock
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Internal memory | 8 GB |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | PC/Server |
| ECC | Yes |
| Memory channels | Single-channel |
| Compatible products | Alienware – Aurora R6 DesktopAlienware – Aurora R7 DesktopDell – Inspiron 3670 DesktopDell – Inspiron 5680 DesktopDell – Inspiron Small Dekstop (3470)Dell – OptiPlex 3060 SFF / TowerDell – OptiPlex 5060 Small Form Factor (SFF) / TowerDell – OptiPlex 7060 Small Form Factor (SFF) / TowerDell – OptiPlex XE3 Small Form Factor (SFF) / TowerDell – Vostro 3670Dell – XPS 8930 DesktopFujitsu – ESPRIMO D738Fujitsu – ESPRIMO D958Fujitsu – ESPRIMO P558Fujitsu – ESPRIMO P758Fujitsu – ESPRIMO P958HP/Compaq – Business Desktop 280 G3 Small Form Factor (SFF)HP/Compaq – Business Desktop 280 G4 MicrotowerHP/Compaq – EliteDesk 800 G4 Series Tower/SFFHP/Compaq – Pavilion 590-p00xxxHP/Compaq – ProDesk 400 G5 MT/SFFHP/Compaq – ProDesk 600 G4 Series MT/SFFHP/Compaq – Slimline 290-p0510dHP/Compaq – Workstation Z4 G4 (Core X)Lenovo – Legion C530 / T530Lenovo – Legion C730Lenovo – Legion T530 TowerLenovo – Legion T730 TowerLenovo – Legion Y520 TowerLenovo – ThinkCentre M720 (SFF/Tower)Lenovo – V530 15ICB |
| Product colour | Black, Green |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Weight | 9 g |
| Memory ranking | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| CAS latency | 19 |
| Backlight | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Cooling type | Heatsink |