Description
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
$137.51 (Incl. GST)
16GB, DDR4, DIMM 288-Pin, 2666 MT/s, PC4-21300, CL19, 1.2V, Unbuffered, Non-ECC
Out of stock
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Internal memory | 16 GB |
|---|---|
| Brand | Kingston Technology |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | PC/Server |
| ECC | No |
| Compatible products | Alienware – Aurora R6 DesktopAlienware – Aurora R7 DesktopDell – Inspiron 3670 DesktopDell – Inspiron 5680 DesktopDell – Inspiron Small Dekstop (3470)Dell – OptiPlex 3060 SFF / TowerDell – OptiPlex 50 |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Weight | 9 g |
| Memory ranking | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 85 °C |
| CAS latency | 19 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 2666 MT/s |