Description
Jabra Evolve 65 TE Link 390a UC Stereo
$252.01 (Incl. GST)
Evolve 65 TE – USB-A UC Stereo
In stock
Jabra Evolve 65 TE Link 390a UC Stereo
| Product type | Headset |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product colour | Black |
| Headset type | Binaural |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ear coupling | Circumaural |
| Microphone type | Boom |
| Package width | 51 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 206 mm |
| Headphone frequency | 150 – 6800 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Maximum input power | 10 mW |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Weight | 106.3 g |
| LED indicators | Call |
| Hearing protection technologies | Sidetone Technology |
| HD voice | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | Avaya;Cisco;Microsoft Teams |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, HSP, HFP |
| Noise reduction type | Passive |