Description
Elevate your workday communication with a headset that comes equipped with an AI-based microphone and Hybrid Active Noise Cancellation, designed to reduce background noise, ensure comfort, and bring your productivity to the next level.
$238.46 (Incl. GST)
20Hz – 20kHz, 40mm, 120dB, 41Hrs, Bluetooth 5.3 (30m), USB-C, 219g
In stock
Elevate your workday communication with a headset that comes equipped with an AI-based microphone and Hybrid Active Noise Cancellation, designed to reduce background noise, ensure comfort, and bring your productivity to the next level.
| Product type | Headset |
|---|---|
| Brand | DELL |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Aviation/Air traffic control |
| Product colour | Black |
| Headset type | Binaural |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone type | Boom |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 120 dB |
| Cable length | 1.5 m |
| Volume control | Button |
| Maximum input power | 50 mW |
| Driver unit | 4 cm |
| Weight | 219 g |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume – |
| LED indicators | Yes |
| Noise reduction type | Active |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Control type | Buttons |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Microphone frequency | 100 – 14000 Hz |
| Width | 150 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 190 mm |
| Pouch | Yes |
| Material | Leatherette, Memory foam |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 30 m |