Description
Get the power and agility to work your way with the latest smart dock featuring up to 130W USB-C power delivery and remote management capabilities.
$362.97 (Incl. GST)
Pro Smart Dock – SD25
In stock
Get the power and agility to work your way with the latest smart dock featuring up to 130W USB-C power delivery and remote management capabilities.
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Brand | DELL |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Maximum digital resolution | 6144 x 3456 pixels |
| LED indicators | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width | 90 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 562 g |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 80% |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 4 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HD type | 6K Ultra HD |
| Number of displays supported | 4 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Power source type | DC |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery up to | 130 W |
| Quick start guide | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 180 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 90% |
| PowerShare | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |