Description
This pigment black ink is used for printing documents on plain paper and ensures crisp, sharp text with great longevity. The 9.3ml ink tank allows you to print up to 191 pages of A4 documents at at ISO/IEC 24711† standard.
This pigment black ink is used for printing documents on plain paper and ensures crisp, sharp text with great longevity. The 9.3ml ink tank allows you to print up to 191 pages of A4 documents at at ISO/IEC 24711† standard.
| Type | Original |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | Pixma IP100 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 38 g |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Package type | Blister |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink page yield | 191 pages |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |