Description
This pigment black ink is used for printing documents on plain paper and ensures crisp, sharp text with great longevity. The 9ml cartridge allows you to print up to 220 pages of A4 documents at ISO/IEC 24711† standard.
This pigment black ink is used for printing documents on plain paper and ensures crisp, sharp text with great longevity. The 9ml cartridge allows you to print up to 220 pages of A4 documents at ISO/IEC 24711† standard.
| Type | Original |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Printing colours | Photo black |
| Compatibility | MP240/250/260/280/495 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Package width | 82 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 63 g |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Brand compatibility | Canon |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink page yield | 220 pages |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |