Description
This 16ml high yield black ink provides more prints than the standard equivalent. The pigment black ink is used for printing documents and ensures crisp, sharp text with great longevity.
This 16ml high yield black ink provides more prints than the standard equivalent. The pigment black ink is used for printing documents and ensures crisp, sharp text with great longevity.
| Type | Original |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | iP1300, iP1600, iP1700, iP1800, iP1900, iP2200, iP2500, iP2600, JX200, JX210P, JX500, JX510P, MP140, MP150, MP160, MP170, MP180, MP190, MP210, MP220, MP450, MP450x, MP460, MP470, MX300, MX310 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan |
| Colour | No |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 80 g |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Canon |
| Print technology | Inkjet printing |
| Package type | Blister |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |