Description
APC Back-UPS Pro for Gaming 2200VA/1320W Tower 230V 6x Australian outlets RGB Lights Pure Sine Wave Arctic White
$811.65 (Incl. GST)
Back-UPS Pro for Gaming, 2200VA/1320W, Tower, 230V, 2x UK and 2x IEC C13 outlets, RGB Lights, Pure Sine Wave, Arctic (White)
In stock
APC Back-UPS Pro for Gaming 2200VA/1320W Tower 230V 6x Australian outlets RGB Lights Pure Sine Wave Arctic White
| Product colour | White |
|---|---|
| Brand | APC |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Output power | 1320 W |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 12 A |
| Surge energy rating | 1080 J |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |